USA - kraj bez 1 września

W Stanach Zjednoczonych nie ma i nigdy nie było analogii do święta początku roku szkolnego, które obchodzone jest 1 września w krajach postsowieckich. Daty rozpoczęcia i zakończenia edukacji szkolnej w USA są ustalane przez władze poszczególnych okręgów - części stanów. W Stanach Zjednoczonych nie ma też żadnego ogólnego programu edukacji szkolnej. To prawda, że w kraju istnieją narodowe testy.


http://anyflip.com/download/download-pdf-file.php?bookid=887520
http://anyflip.com/download/download-pdf-file.php?bookid=887523
http://anyflip.com/download/download-pdf-file.php?bookid=887531

Najstarsza szkoła w Stanach Zjednoczonych jest starsza od samego stanu.

Najstarsza publiczna szkoła w Stanach Zjednoczonych została otwarta 23 kwietnia 1635 roku, Bostońska Szkoła Latynoska. W 1776 r. pięciu z 56 sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych było absolwentami tej szkoły.

Pomimo faktu, że wielu ojców założycieli Stanów Zjednoczonych wspierało powszechną i bezpłatną edukację podstawową, pierwsze szkoły dostępne nie tylko dla bogatych pojawiły się w Stanach Zjednoczonych dopiero w połowie XIX wieku. Aż do początku XX wieku większość uczniów była w szkole przez osiem lat. W latach trzydziestych XX wieku, w samym środku Wielkiego Kryzysu, amerykańska młodzież zaczęła otrzymywać 12 lat nauki: uznano, że lepiej dać jej trzy dodatkowe lata za biurkiem, niż pozwolić jej wejść na rynek pracy, który już wcześniej przechodził niezwykle trudne czasy.

Trochę statystyki

Rodzic jednego na czterech amerykańskich studentów urodził się poza Stanami Zjednoczonymi, co oznacza, że prawie 12 milionów amerykańskich studentów w domu mówi więcej niż tylko po angielsku.

W amerykańskich szkołach jest około 3,1 miliona nauczycieli, a na jednego nauczyciela przypada średnio 16 uczniów. Prywatne szkoły zatrudniają 0,4 miliona nauczycieli, po 12,5 ucznia na nauczyciela.

Według Narodowego Centrum Statystyki Oświatowej, w USA istnieje około 98 300 szkół. Większość z nich to szkoły publiczne (publiczne) i prywatne (prywatne), tzn. szkoły opłacane przez rodziców (około 30,9 tys. z nich).